top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תד"ר לילך הקר-אביאל, DVM

כל ניתוחי העיקור והסירוס הם אותו הדבר, לא?


בוודאי אמרתם לעצמכם לא פעם שכל הוטרינרים אותו הדבר וכשצריך לעשות ניתוח עיקור או סירוס כולם בטח עושים את זה אותו דבר, אז למה שלא נלך פשוט לזול ביותר, לא?

אז בואו נשאל את השאלה שוב והפעם על רופא הילדים שלכם, האם כולם אותו דבר? האם הייתם מוכנים לתת לכל רופא לטפל בכלב שלכם? האם כל המרפאות מצויידות אותו דבר? האם כולם משתמשים באותם פרוטוקולים להרדמה? האם כולם מנתחים באותו אופן?

בטח שמעתם פעם מחבר שלאחר ניתוח עיקור הכלבה שלו קיבלה אנטיביוטיקה, וחבר אחר אמר לכם שהרופא שלו לא נתן לו אנטיביוטיקה וזה נראה לו מוזר. מי משניהם צודק? ומה לגבי קולר אליזבטני (אהיל)?

אז בוודאי כבר הבנתם מהפתיח שאין דבר כזה אותו דבר, אין 2 אנשים דומים ואין 2 רופאים שעובדים בדיוק אותו דבר. מאחר ואנו לא יודעים איך פועלים אחרים, נסביר פה איך אנחנו פועלים במרפאת ה"תיבה של לילך":

בשלב הראשון אנו מבצעים בדיקה גופנית מקדימה ומטרתה לנסות ולגלות בעיות שעלולות להקשות, לדחות או אפילו לבטל ניתוח מתוכנן, למשל בעיות לב, כליות, מחלות, גידולים וכו'. בשלב השני אנו מציעים לערוך בדיקות דם מקדימות, בבע"ח חיים מבוגרים (מעל גיל 7) אנו מחייבים בדיקות דם, בבע"ח צעירים זאת המלצה חמה.

מטרת בדיקת הדם היא לגלות בעיות – ואתן דוגמא:

לפני מספר חודשים הגיעה למרפאה כלבה צעירה לעיקור שגרתי, כמובן שבגיל חצי שנה לא התעקשנו על בדיקות דם ולכן הכלבה נכנסה לניתוח ללא בדיקות דם מקדימות.

מייד בתחילת הניתוח התחיל דימום מוגבר מקו החתך ובבטן נמצאו נוזלים דמיים לא אופייניים – לקחנו מהם דגימה והמלצנו לבעלים לשלוח את הדגימה למעבדה יחד עם בדיקות דם. התוצאה שחזרה הייתה קדחת קרצית – מחלה שיכולה הייתה לסכן את חייה בזמן ניתוח וניתן לגלות את הסימנים שלה בבדיקות דם שגרתיות (עוד על קדחת קרצית לחץ כאן). הכלבה טופלה לאחר הניתוח באנטיביוטיקה כנגד קדחת קרצית והיום היא בריאה ושלמה.

בניתוחי עיקור וסירוס אנו משתמשים בפרוטוקול הרדמה:

טשטוש לפני ההרדמה עם חומרים משככי כאבים (בוטורפנול/דמרול/מורפין) עם או בלי דומיטור ו/קטמין, כתלות במקרה ובנתונים הרפואיים של החיה.הכנסת קטטר לוריד (ונפלון) ולקיחת בדיקת דם (במידה ולא התבצעה קודם לכן, וכמובן אם הבעלים מעוניינים)מתן זריקת אנטיביוטיקההרדמה קצרה לוריד עם חומרי הרדמה בעלי טווח השפעה קצר יחסית (פרופופול/ קטמין, ווליום)הכנסת טובוס (צינור) לקנה הנשימה והנשמה עם חמצן ואיזופלורן (חומר הרדמה שנשאף בזמן הנשימה).במהלך כל הניתוח בעל החיים מחובר למוניטור שבודק את קצב הלב, קצב הנשימה ואת ריוויון הדם בחמצן (סטורציה)חיבור החיה לאינפוזיה ( עירוי תמיסת נוזלים לוריד) על מנת לשמור על הידרציה ולחץ דם תקין במהלך ההרדמה.כל ניתוח מלווה בעזרתה של אחות וטרינרית אשר אחראית לעזור לרופאה בכל שלב ההכנה והתאוששות ובפרט בזמן הניתוח עצמו, לנטר את מדדי החיה המורדמת.

הכנת בע"ח לניתוח :

בשלב זה מגלחים את בע"ח ומבצעים ניקוי ייסודי של אזור הניתוח (סקראב). לאחר מכן מחטאים את אזור הניתוח באלכוהול וחומרי חיטוי נוספים עד שהאזור נקי וסטרילי. אנו מניחים סדינים סטריליים סביב אזור הניתוח לבודד את האזור הנקי משאר האזורים, מכינים את שולחן הכלים הסטרילים. בזמן ההכנה המנתח עושה ניקוי וחיטוי לעצמו (ידיים) ורק לאחר שהכל נקי ומוכן מתחיל הניתוח.

בסיום הניתוח החיה מקבלת זריקה נוספת של שיכוך כאבים על מנת להקל על התאוששותה, כמו כן אנו משחררים אותה לביתה עם תרופות נגד דלקת וכאב לימים הראשונים שלאחר הניתוח, על מנת לוודא כי היא תחוש הכי טוב שניתן.

הערות:

*אנו לא נוהגים לתת אנטיביוטיקה בסיום הניתוח משתי סיבות עיקריות:

אנו מבצעים את הניתוח כפי שהסברתי בצורה סטריליתזמן הניתוח קצר יחסית, ולכן זמן החשיפה מינימלי ולא מצריך כיסוי אנטיביוטי נוסף.

*אנו לא נוהגים לשים קולר אליזבטני (אהיל) לבע"ח מאחר ושיטת התפירה שלנו היא כזאת שלא גורמת לגירוי ולחץ באזור החתך ולכן בע"ח כמעט ולא מתעסק עם המקום לאחר הניתוח. במקרים בעייתיים במיוחד ניתן לשים קולר.

* חשוב לציין שבניתוחים אחרים או אם ישנן בעיות רפואיות נוספות (למשל בזמן ייחום, דלקת וכו'), הפרוטוקולים משתנים מעט ותרופות נוספות ניתנות ע"פ הצורך.

דר' לילך הקר אביאל DVM

הצליל 5 קדימה

0507289961

55 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page